Přeskočit navigaci

česky English

Lidová muzika FRGÁL - logo

Ochutnejte dobrou muziku

O muzice


Z historie lidové muziky FRGÁL

Česká ambasáda v Estonsku: Naše vystoupení další večer v talinském KUKU klubuPrvní snímky kapely: Opět U Josého - tentokrát už v krojích, září 2001 (ochlazuje se, přesouváme se dovnitř)

V roce 1996 po vynikajícím vánočním dvojkoncertu folkrockové skupiny Fleret a cimbálové muziky Valašica si olomoucký kytarista-amatér Vilda Švec (tehdy na studiích v Brně) kupuje MC Fleret a Jarmila Šuláková.

Některé (zejména původní valašské) písně z tohoto alba nacvičí s flétnistou-amatérem Ludvíkem Marešem z Bukovan u Sokolova (také tehdejší brněnský student) a následně kupují další hudební nosiče. Tím si rozšiřují repertoár zejména o valašské písně hrané CM Technik, folklórní písně myjavské, všeobecně známé moravské lidovky (tzv. "autobusovky") a folkrock.

S těmito objevy Vilda seznamuje olomouckého saxofonistu Martina Stánce, jehož hlavní doménou je sice jazz a swing, avšak folklór se mu zalíbí a brzy některé "kusy" zvládá zahrát výborně na klarinet a různé flétny. Od září 1997 začíná Vilda hrát folklorní a folkrockový repertoár též s flétnistkou Lenkou Čefelínovou z Brna, a to nezávisle na předchozích zmíněných. Za nějaký čas začíná Vilda též hrát swing v Martinově kapele ŠRAML.

V říjnu 1999 hraje Martin s Vildou folklór ve vinném sklípku v Miloticích u Kyjova, kam přijímá pozvání spolužačka - valašská houslistka Jana Kubrická t.č. v Brně, bývalá členka CM Čerňava. Obohacení o housle slaví velký úspěch.

Během března 2000 ještě Vilda s Lenkou a několika dalšími kamarády hrají a zpívají folklorní písničky v několika brněnských domovech důchodců, opět za příznivého ohlasu.

V červnu 2000 promují Ludvík, Vilda a Lenka. Zatímco Lenka zůstává v rodném Brně a Vilda se vrací do Olomouce, Ludvík odchází do liduprázdných hvozdů Bílých Karpat vyrábět mošt. Tato situace trvá dodnes.

Srpnového týdenního "turné" se ŠRAMLEM se účastní i Jana, takže si zahrají i "na lidovou notu" a to v mikulovských ulicích, kde vykrystalizuje i název pro tu "neswingovou" sekci našeho hudebního seskupení. Podivnému pojmenování "TAK SE DĚLA VE VALMEZU" daly vznik Janiny neobyčejné herecké kreace.

První snímky kapely: Opět U Josého - tentokrát už v krojích, září 2001 (ochlazuje se, přesouváme se dovnitř)Silvestr 2002-03: ... a lidé i tančí.

V srpnu 2000 hraje na oslavě v Olomouci - Neředíně folklórní písně Vilda s Lenkou a poprvé i olomouckou houslistkou Jolanou Křístkovou, která se jinak věnuje vážné hudbě.

22. září 2000 Vilda poznává amatérského a nadšeného folkového houslistu doc. Romana Kubínka, který však, jak se ukáže, umí zahrát také množství lidových písní (většinou z Podluží a Dolňácka) a navíc disponuje vzácným hlasem. Dalším takovým objevem je houslista Jan Nakládal.

Začátkem roku 2001 dostává ŠRAML (saxofon - Martin nebo Pavel Krchňák nebo Pepa Mikuš, bicí - Ruda Dittrich, kytara - Vilda) echo, že v hostinci U rybníčka v Neředíně by přivítali novou kapelu s širším hudebním záběrem. Zrodil se nápad rozšířit repertoár sestavy "TAK SE DĚLA VE VALMEZU" a společně s repertoárem ŠRAMLU (který se mezitím přejmenoval na serióznější SWINGO) jej hrát pod nějakým novým, vše zastřešujícím, názvem. V časovém presu Martin vymyslel spásný nápad FRGÁL. Oslovili jsme své hudebně nadané přátele a 20.1.2001 jsme začali (jednou za měsíc) hrát U rybníčka v obsazení:

Housle: Jolana Křístková, Roman Kubínek, (Jana Kubrická, Jan Nakládal)
Saxofon, klarinet: Martin Stánec, (Pavel Krchňák)
Bicí: Ruda Dittrich, (Pavel Krchňák)
Akustická kytara, elektrická kytara: Vilda Švec

Repertoár: swing, folklór, folkrock

V průběhu tohoto účinkování FRGÁL začal brát i jakékoliv jiné objednávky.

Ke hraní U rybníčku 1.6.2001, kdy uřvávali neředínskou náves jen Martin s Vildou (zbytek chyběl) byl na pomoc přizván výborný olomoucký houslista s praxí ve vážné hudbě a nevážných vztazích Martin Zatloukal a už jsme si ho nechali.

Český den: Nejstarší estonská hospoda - hrát v podniku s takovým logem bylo pro nás výzvouMájová beseda u cimbálu: ...tanečnicím FS Dunajec

Kromě toho, že zvýšil počet členů kapely, je třeba zmínit i další událost pro čitatele této historie značně důležitou. Jelikož je totiž nadšenec do počítačů, vyrobil kapele internetovou prezentaci, původně na adrese frgal.unas.cz. Po nějakém čase byly zprovozněny i WAPové stránky, aby naši fandové mohli získávat informace o vystoupeních apod. přímo v mobilu.

Protože na další hraní FRGÁLu 7.6.2001 přijali pozvání někteří členové výborné Záleské CM z Luhačovic, se kterými jsme se seznámili při výjezdu se ŠRAMLEM v srpnu 2000 (usměvavá houslistka Alča Kotišová a spolehlivý klarinetista Radek Mareček), rozhodli jsme se domluvit hraní ve větších prostorách na příjemné zahrádce restaurace U Josého v centru Olomouce. V průběhu tohoto hraní se k Alči, Janě, Romanovi a Jolaně přidala další výborná houslistka, tak jsme si ji taky nechali. Jmenuje se Šárka Rýznarová a nyní je kmenovou členkou FRGÁLU. Přijetí veřejnosti bylo takové, že jsme se rozhodli přesunout z Neředína a hrát i příště U Josého, a to častěji. Toto hraní bylo též významné tím, že mezi posluchači byli přítomni někteří členové olomouckého folklorního souboru DUNAJEC (foto), kteří nás ihned pozvali k projednání vzájemné spolupráce.

Na několika hraních basoval Aleš Krchňák, a to na baskytaru vlastní výroby. Později do sestavy přichází se skutečným kontrabasem známá olomoucká (nejen basová) figura Jakub Knápek. 13. července přijel k "Josému" i Ludvík - sice bez flétny, ale zato nám předvedl, jak krásně umí tančit verbuňk.

Brzy máme folklorního repertoáru cca na 4 hodiny nepřetržité produkce, takže přestáváme hrát pod hlavičkou FRGÁLU swing, který se bude hrát už jen a pouze pod firmou SWINGO, z čehož také vyplývá, že z FRGÁLU mizí saxofon, elektrická kytara, bicí a Ruda, který stejně odjíždí na prázdniny. Také folkrocku výrazně ubylo.

Jolana chodí hrát již zřídkakdy až pomalu přestane docházet úplně. Současně se Roman Kubínek začíná více vracet ke hraní folku se svými kamarády.

Složení se tedy v září ustaluje v této podobě:

Housle: Martin Zatloukal, Šárka Rýznarová, (Alča Kotišová, Roman Kubínek, Jana Kubrická)
Klarinet: Martin Stánec, (Radek Mareček)
Ak. kytara: Vilda Švec
Kontrabas: Jakub Knápek
(U Josého s námi od konce srpna občas zazpívá Katka Šindelková z Dunajce)

Otevření Černé věže: Primáš - detail v zápalu hry10. výročí DFS Dunaječek a jeho hosté: Všechny spřátelené soubory - závěrečné defilé

12. září je první řádná zkouška s Dunajcem, kde zahajujeme spolupráci a za týden nato (20.9.) již "fasujeme" z dunajeckých zásob některé součásti Šarišských krojů, ve kterých od té doby vystupujeme.

Naše muzicírování u Josého jsou otevřená, a tak jsme si už zahráli se spoustou dalších muzikantů ze všech koutů naší republiky. Výrazně přibývá i víkendových a mimořádných hraní. V průběhu října se k našim pravidelným vystoupením přidávají Martina Miličková s klarinetem a Klára Bachurková s flétnou. A vypadá to, že primáš je díky jedné z nových spoluhráček opět šťastný.

I repertoáru přibývá, klidně Vám už můžeme hrát i 5 hodin v kuse. Pomalu připravujeme vánoční písničky, které se nám všem moc líbí. Jsou zajímavé, pěkné, neotřelé a přesto sváteční.

24. listopadu 2001 jsme měli premiérové vystoupení s Dunajcem v Litovli na výroční 20. oslavě folklorního souboru Hanačka, se kterým Dunajec spolupracuje. Vystoupení se vcelku podařilo i přes to, že akustika nebyla zrovna nejlepší a primáš zapomněl, jak začínala 2. písnička v pásmu. Naštěstí díky sehrátosti kapely nedošlo ke kolizi. Blíží se Vánoce a přibývá akcí, že nám nezbývá příliš volného času. Ale to nevadí, hrajeme pro své potěšení...

S Dunajcem se účastníme mnoha folklorních vystoupní a festivalů, snažíme se hlouběji proniknout do folklorních dovedností. V lednu 2002 vystupujeme jako hosté na výročním 10. Hanáckém bále, který je každoročně přehlídkou regionálních souborů. Na začátku dubna 2002 jsme se stali členy Folklorního sdružení ČR (náš záznam) a můžeme tudíž bez bázně a hany vystupovat jak na veřejných vystoupeních, tak i folklorních festivalech s klidným srdcem, jelikož jsme v rámci FOSu zaplatili za veřejnou produkci lidových písniček i paušální poplatek svazu OSA. Postupem času jsme ovšem zjistili, že kromě naší povinnosti platit poplatky nám z členství ve FOSu nevyplývají žádné zvláštní výhody. Akorát svými příspěvky přispíváme na rozvoj několika málo souborů z Prahy a Brna, které mají své kontakty u tohoto zdroje.. Takže své členství brzy rušíme, raději si založíme folklorní sdružení své, jak už to udělali třeba v Brně.

Z posledních akcí bych uvedl vystoupení na mezinárodním folklorním festivalu Rožnovská valaška, kde jsme byli kupodivu hodnoceni vcelku pozitivně a vybráni rovněž do závěrečného galaprogramu. Nedávno jsme hráli pod záštitou Univerzity Palackého pro tělesně postižené v rámci mezinárodní soutěže v košíkové vozíčkářů, zanedlouho potom i na Letní světové paralympiádě, která se pořádala letos také v Olomouci.

Vystupujeme stále na spoustě akcí, což začíná zabírat stále více času a my konečně začínáme i pravidelně zkoušet a nehrajeme vše jen tak (jak říká Honza) "z patra". Přináší to ovšem bohužel i změnu v řadách členů kapely. Sára se po malé kolizi s novou situací smiřuje, Vilda bohužel ne a definitivně odchází z kapely. Naštěstí v září 2002 přichází jako kontráš umělecký vedoucí folklorního souboru Dunajec Honza Teššiny a řady smyčců rozšiřuje Katka Schneiderová, zatím hlavně při vystoupeních s Dunajcem. Rádi bychom počet členů rozšířili o další folklorní nadšence, hledáme houslisty nebo violisty, akordeonisty, cimbálisty a všechny další -isty (samozřejmě i -istky!), kteří(-ré) si rádi(-y) zahrají.

Armádní oslava Dne dětí: Vystoupení v plném prouduPrvní snímky kapely: Tradiční jarmark a bitva, Unčovice u Litovle, 21.9.2002 - dobře se nám hrálo. (Zřejmě poslední foto Vildy ve Frgálu)

Složení je tedy v září 2002 následující:

Primáš - Martin Zatloukal
Terc - Šárka Rýznarová
Kontry - Honza Teššiny (Šárka Rýznarová)
Klarinet - Martin Stánec
Kontrabas - Jakub Knápek
... tedy bratru 5 muzikantů. Na cimbál si s námi občas zahraje skvělý cimbálista Maťo.

Náš repertoár se stále rozšiřuje, proto je na tomto webu rozčleněn do skupin a průběžně udržován (díky píli basisty Kuby). V listopadu 2002 poprvé hrajeme pod svou vlastní "vlajkou", to aby lidé, co nás slyší, věděli, kdo to tak příšerně hraje ;-)

Zima byla klidná, ale ještě než ustoupily poslední mrazy, už jsme opět zahřívali hrou naše nástroje na masopustních veselicích. A jak se oteplilo, opět se nahrnula spousta vystupování. S Dunajcem se chystáme v srpnu 2003 na folklorní festival na Sicílii, v říjnu se rýsuje vystoupení v Talinu, mezitím jezdíme hrávat i na jižní Moravu do vinných sklípků, opět začíná být hraní pro nás časově i fyzicky náročné.

Rozhodujeme se, že pořídíme vlastní internetovou adresu, a tak zhruba od 2. kvartálu 2003 vlastníme svou doménu www.frgal.cz, na které se právě nacházíte. Nutno poznamenat, že vedle registrace domény bylo nutno najít i webhosting, tedy místo, kam stránky fyzicky umístíme. Měli jsme v tomhle štěstí a využíváme luxusní webhostingové služby olomoucké firmy Pavla Sedláčka ESMEDIA formou sponzoringu. WAP zůstává i na této adrese funkční.

Bohužel rostoucí časová i psychická zátěž je pro naši jedinou křehkou okrasu kapely již příliš, a tak se Šárka k naší lítosti definitivně rozhoduje v červnu 2003 skončit s hraním ve FRGÁLu. Samozřejmě jí nemůžeme v odchodu bránit. Takové vytížení si sami můžeme dovolit také jen proto, že jsme svobodní, nezadaní, anebo s folkloru nakloněnou polovičkou. Budeme rádi, když Šárka třeba aspoň občas přijde a zahraje si s námi jako čestný člen :-))) Ve folklorním souboru Dunaječek se čím dál častěji nechává slyšet mladá cimbálistka Lucka a pilně cvičí, aby si s námi mohla taky zahrát - třeba budeme jednou i cimbálová muzika! Objevuje se také Alča Kotišová, která s námi hrávala kdysi, a na vystoupeních nám vypomáhá. Inu, dobrých hudebníků není nikdy dost!

Když mluvím o dobrých hudebnících, z Uherského Brodu pocházející skvělý houslista Daniel Nemrava se k nám také přidává, aby posílil kádr. Naneštěstí odjíždí v létě na půlroční stáž do Argentiny, takže je nás na začátku prázdnin 2003 takřka jak do mariáše. Mezitím se objevuje další posila v podobě šikovné houslistky (konečně zase nejsme jen chlapská kapela) Zuzky Gregorovičové, která zná spoustu folklorních písniček a přináší do kapely svěžího ducha ;->

36. jarmark v Bardějově (656. historický ročník): Hanácký Frgál na pódiuPrvní snímky kapely: Dobývání tvrze, Unčovice u Litovle, 22.9.2001 - Sára - rozehřívá všechny pány kolem

Aktuální složení v srpnu 2003:

Primáš - Martin Zatloukal
Terc - Zuzka Gregorovičová, Daniel Nemrava
Kontry - Honza Teššiny
Klarinet - Martin Stánec
Kontrabas - Jakub Knápek
... to už je jako malá filharmonie, ale z toho Dan je v Argentině a Martin S. ve Španělsku. Však po prázdninách to zase rozjedem ;-)

V září už počasí hraní venku nepřeje, jak jsme navíc rozehřátí ze Sicílie, je nám tu zima. A bude ještě větší, protože na pozvání České ambasády v Estonsku odjíždíme na konci října do Talinu.

Talin se vydařil :o) Dobře jsme si zahráli, seznámili se se spoustou zajímavých lidí, více se dočtete v následující minireportáži z Estonska. A teď už vzhůru do roku 2004!

Pro kapelu důležitá událost se odehrála hned na začátku roku 2004 - vrátila se nám Šárka :o) Sice nám bylo předem jasné, že se vrátí, protože muzikant bez muziky žít nemůže, ale i tak jsmě měli velikou radost. Nahradila opět Zuzku, která nám dočasně vypomáhala. Čím dál více s námi hraje Maťo Kollár na cimbál a také nás učí spousty nových východňárských písniček, fíglů, harmonií apod. Takže aktuální sestava vypadá asi takto:

Primáš - Martin Zatloukal
Terc - Šárka Rýznarová, Daniel Nemrava
Kontry - Honza Teššiny
Klarinet - Martin Stánec
Kontrabas - Jakub Knápek
Cimbál - Maťo Kollár

Přehled akcí najdete v sekci akce, případně historie akcí. Vypíchl bych jen tradičně Hanácký bál, společné soustředění ve Svitu na Slovensku, ples UP Olomouc nebo začátek spolupráce s olomouckou Agenturou GONG. Čím dál víc lidí se zajímá o naše CD, takže i my, inspirovaní naší nahrávkou z Estonska, začínáme o studiové nahrávce čím dál víc uvažovat. Jestli to tak půjde dál, do několika (snad i) let bude CD na světě ;o)

Svatba ve sklípku u Kyjova: Netradičně jsme kroje vyměnili za oblek či šaty a repertoár lidovek za staré mistry :)XV. Rožnovská valaška: Úleva

Mezníkem souvisejícím s naším webem bylo datum 28.6.2004, kdy proběhla veřejná odborná kritika našeho webu na serveru Interval.cz. Po zdrcující kritice, která dle mě z hlediska vyjadřovacích schopností kritizujících příliš odborná nebyla (možná spíš odporná), se objevil skutečně fundovaný profesionál Plaváček a nabídl vypracování zcela nového layoutu našich stránek opět formou sponzoringu. Na výsledek naší spolupráce se právě díváte. Plaváček dodal šablony jednotlivých stránek, styly a grafiku, já poté přepracoval texty, PHP kódy aj. To vše dohromady bylo oficiálně spuštěno 20.8.2004, do detailů doladěno 8.9.2004. Zároveň byl vytvořen RSS kanál pro pokročilejší uživatele Internetu. WAP je rovněž stále funkční. Design nového webu byl dokonce zařazen do "inspirativní a oddychové galerie graficky atraktivních webů" na stránkách Stříbrné jehličí.

Blíží se podzim, hrát venku se už nedá, zato jsme pozváni k vystupování do Prahy na pivní slavnosti a panu Kočkovi.

Rok 2005 přinesl v muzice mnohé změny. Martinovi Stáncovi se narodila dcera Kamila, Danu Nemravovi syn Jonáš, čímž začali být více zaneprázdněni rodinnými záležitostmi a zbývá jim méně času a sil na Frgál. Náš velký učitel a cimbálista Maťo dokončil studium stomatologie, takže jsme přišli o skvělého muzikanta, protože v Olomouci je o práci (a nejen o ni) bída. Naštěstí se objevil nový olomoucký student a cimbálista Zbyňa Bos z Rožnova pod Radhoštěm. Maťo nám na jednu ze svých posledních návštěv přivedl i violistu Braňa Lariše. Tehdy jsme ještě neměli tušení, jakým přínosem nám Braňo může být! Jakožto vystudovaný akademik violista ze zaměřením na folklor a Slovák zároveň se statečně ujal funkce uměleckého vedoucího Frgálu a dává nám všem opravdu zabrat. Z olomoucké ZUŠ se k nám připojila Lenka Papicová na akordeon a mladá posila Terezka Machačíková na housle. Občas si s námi na housle zajde zahrát i Danča Škutová z Frýdku-Místku, v našem městě (postgraduálně) studující. Takže suma sumárum v průběhu roku počet stálých Frgálníků stoupl, a to i když nepočítám rodinné přírůstky Čerta a Dana, na 9 členů.

Složení koncem roku 2005 je tedy následující:

Prim - Martin Zatloukal, Terezka Machačíková
Terc - Dan Nemrava, Braňo Lariš (ač umělecký vedoucí, lepí díru v druhém hlase)
Kontry - Honza Teššiny
Akordeon - Lenka Papicová
Klarinet - Martin Stánec
Kontrabas - Jakub Knápek
Cimbál - Zbyňa Bos

Jako každý rok i letos jsme se účastnili řady festivalů. Na Valašce jsme byli vyhlášeni jako laureáti festivalu za nové pásmo Palicový tanec, které choreograficky zpracoval Honzův bratr Jirka Teššiny. Na velkolepém mezinárodním festivalu v Šumperku v konkurenci souborů doslova z celého světa jsme sklidili rovněž velký úspěch, a to nejen za taneční, ale i hudební vystoupení. S Dunajcem jsme letos do zahraničí nejeli, jen s muzikou reprezentovali pod záštitou města Olomouce a Českého centra v Budapešti na Dnech české kultury v Pécsi a zároveň se zúčastnili i dalšího mezinárodního festivalu, který se v těch dnech konal. Obojí v nás zanechalo krásné zážitky a dojmy. Bohužel jsme nemohli poskytnout naše CD budapešťskému rozhlasu, kteří nás o něj žádali, protože žádné oficiální nemáme. Ale vypadá to, že díky pětiletému výročí, které bude Frgál příští rok slavit coby lidová muzika, a díky novému uměleckému vedoucímu se nám povede do té doby nějaké první studiové CD připravit. Nechte se překvapit ;o)

Rok 2006 je, řekl bych, plný změn, překvapení a spousty vystoupení. Po Čertovi a Danovi mají rodinné přírůstky i Braňo a Kuba, primáš tak zůstává jediný staromládenec. Jsme pozváni opět do Estonska zahrát na Ambasádě ČR, ve stejném roce hrajeme i na dvou svatbách zaměstnanců ambasády. Letos je opravdu nějak moc svateb a porodů! Již tradičně se účastníme Rožnovské valašky, tentokrát získáváme ocenění laureát festivalu za nové pásmo z regionu Raslavice, které vytvořil komorní choreograf Vojenského uměleckého souboru Ondráš Vlado Marušín a hudbu upravil náš pan profesor Braňo do krásných trojhlasů. Od začátku roku s námi vystupuje nová šikovná kontráška konzervatoristka Zuzka Pouchlá z Opavy v Olomouci studující. Po prázdninách přijela do Olomouce studovat také vynikající primáška muziky při Souboru lidových písní a tanců Ostravica Petra Nováková a s nadšením se k nám hned přidala. Zato akordeonistka Lenka nás opustila. Začínáme se letos konečně vážně chystat a zkoušet na natočení CD, rýsuje se repertoár, jako bonusové číslo bude pecka v podání FRGÁLu a hostujícího slovenského souboru, který vede Braňo v Čadci, tzn. 2 cimbály, 4 kontry atd. Mimochodem, znáte slovenské město, jehož název končí na -ho? Přece Čadca, boha jeho!

Vánoční trhy Olomouc: V zamyšleníVeselice po slavnostním vysvěcení kapličky: Hrajeme s plným nasazením ve dne v noci...

A ještě naše aktuální sestava koncem roku 2006:

Prim - Martin Zatloukal
Druhé housle - Petra Nováková, Terezka Machačíková
Terc - Braňo Lariš, Dan Nemrava (bohužel dlouhodobě v zahraničí)
Kontry - Honza Teššiny, Zuzana Pouchlá
Klarinet - Martin Stánec
Kontrabas - Jakub Knápek
Cimbál - Zbyňa Bos

Rok 2007 utekl jako voda a byl na vystoupení zase bohatší než rok předešlý. Plánované CD se opět nekonalo, zato s Braněm pilně nacvičujeme nové písničky a hudební pásma. Standardně s Dunajcem na festivalech v Rožnově, nestandardně pak na festivalu v Ústavu sociální péče Žampach, který jsme zpestřovali lidovkami, ačkoliv měl zaměření na world music. Potkali jsme tam spolustu příjemných lidí a zajímavých muzikantů. Zdravím kapelu Pod Černý vrch! Zajímavým zážitkem byl také doprovod přerovského Folklorního souboru Haná na vystoupení až do východoslovenského Bardejova. Hanáckou muziku jsme do té doby až na vyjímky nehráli, o to víc jsme si to užili :-) Doufáme, že spolupráce s Hanáky bude pokračovat. Sestava muziky během roku obohacena o šikovnou akordeonistku od Rožnova, tercáš Dan naopak hraní s námi ukončil.

Aktuální sestava koncem roku 2007:

Prim - Martin Zatloukal
Druhé housle - Braňo Lariš, Petra Nováková, Terezka Machačíková
Kontry - Honza Teššiny, Zuzana Pouchlá
Klarinet - Martin Stánec (i když hraje jen výjimečně, jinak vytížen)
Akordeon - Mariana Pavlátová
Kontrabas - Jakub Knápek
Cimbál - Zbyňa Bos

Rok 2008 začal hekticky spoustou vystoupení hned od začátku. Zároveň pokračuje naše spolupráce s přerovskými Hanáky. Užší spolupráci jsme navázali také s muzikanty VUS Ondráš. V režii Braňa se účastníme velkého folklorního vystoupení "Velikonoční jaření", kde jsme si zahráli s muzikou z Čadce a společně (asi v 50 muzikantech) doprovodili taneční soubor v olomouckém Moravském divadle. Zároveň celý rok pilně cvičíme na další velké vystoupení, tentokrát 50. výročí založení Folklorního souboru DUNAJEC. Pod Braňovou taktovkou secvičujeme i nový repertoár na adventní koncert do Prostějova, kde hrajeme nejen lidové písně a koledy, ale i skladby klasických autorů v podání cimbálové muziky s doprovodem orchestru. Při té příležitosti se (zatím jen psychicky) chystáme na rok 2009, kdy podobně na veřejném koncertě zahrajeme populární melodie operetní. Předtím nás ale ještě čeká Česká ambasáda v Egyptě. Do muziky přichází posila až z dalekého západu naší vlasti, Alča Kostková z Karlových Varů. Zato Terezka odchází studovat do Prahy, takže s námi hraje jen příležitostně.

Aktuální sestava koncem roku 2008:

Vánoční trhy Olomouc: V zamyšleníVeselice po slavnostním vysvěcení kapličky: Hrajeme s plným nasazením ve dne v noci...

Prim - Martin Zatloukal
Druhé housle - Braňo Lariš, Petra Nováková, Terezka Machačíková (příležitostně)
Kontry - Honza Teššiny, Zuzana Pouchlá, Alena Kostková
Klarinet - Martin Stánec (i když hraje jen výjimečně, jinak vytížen)
Akordeon - Mariana Pavlátová
Kontrabas - Jakub Knápek
Cimbál - Zbyňa Bos

V sekci Info soubory najdete stručnou historii muziky v textovém souboru a další soubory pro veřejnost i pořadatele akcí.

Pozn.: Prvotní historii FRGÁLu, kdy jsme ještě s tím, že se o kapelu někdy někdo bude zajímat, vůbec nepočítali, pečlivě zapisoval Vilda a patří mu za to velký dík!
O zapisování dalšího vývoje FRGÁLu od roku 2001 se stará primáš, který udržuje celý tento web.

 

TopList.cz Google Analytics Linkuj.cz